Ünalan Petek Temizleme

Ünalan Petek Temizleme

Isınma amaçlı kullandığımız ve özellikle de soğuk kış aylarında önemini ve değerini daha iyi anladığımız kalorifer peteklerinin zaman içerisinde bakıma ve temizlenmeye ihtiyacı vardır. Ancak toplumda bazı kişilerde peteklerin temizlenmemesi gerektiği, aksi takdirde çürüme yapabileceğine dair yanlış birtakım fikirler bulunmaktadır. Oysaki yapılması gereken ana temizlik konusu kalorifer tesisatının temizliğidir. Bu yazımızda petek temizleme hizmeti olarak aslen temizlik yapılan alanların neler olduğu ve söz konusu temizliğin nasıl yapılması gerektiğine açıklık getireceğiz.

Petek Temizliğinde Esas Unsur

Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi yapmış olduğumuz temizliğin ana konusu kalorifer tesisatı temizliğidir. Çünkü zaman içerisinde oluşan kirlilik gerçekte peteklerde değil tesisatta oluşmaktadır. Tesisat içerisindeki plastik borularda zamanla çamur, kireç ve çeper oluşmaktadır ve bu alanların mutlaka temizlenmesi gerekmektedir. Temizlik işlemi tesisattaki bakır borularda yapılmaz çünkü bakır boru zaten kirlenmez. Yapmış olduğumuz işlemlerde de bugüne kadar hiçbir bakır borudan pislik gelmemiştir. Ayrıca yapılan temizlik işlemi esnasında hiçbir şekilde peteklerde koruma amaçlı olarak bulunması gereken yağlar peteklerden çıkartılmamaktadır. Bu yağlar temizlik işlemi sonrasında da petekte kalmaya devam etmektedir.  Son olarak, yapmış olduğumuz petek temizleme işlemleri esnasında petekler asla yerinden sökülmemektedir. Ünalan petek temizleme firmasının uzman elemanları temizlik işlemini peteklerinizi sökmeden yerinde temizlik işlemi gerçekleştirmektedir.

Petek Temizleme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yıllardır Ünalan ve bölgesinde faaliyet gösteren firmamız Ünalan Petek Temizleme uzman ekibi ve son teknoloji donanımı ile peteklerinizin güvenli bir şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Bu faaliyeti yerine getirirken yapmış olduğu işlemler ise şöyledir:

 • Temizlik işleminden önce adresinize gelen personelimiz öncelikle tesisat, vana, kombi ve peteklerinizi gözden geçirerek herhangi bir kaçak ya da tamir edilmesi gereken bir durum olup olmadığını gözden geçirir. Ve gerekli müdahaleyi yapar.
 • Ardından petek temizleme makinesinin tesisata monte edilmesi için uygun bir yer belirlenir. Bu yer belirlenirken daha çok gider için gerekli olan lavabo ya da tuvalet gibi yerler tercih edilir.
 • Öncelikle peteklerin ve tesisatların üst boru sistemleri ve ardından tesisat borularının alt kısımları temizlenir.
 • Kombi petek tesisatında radyatör peteklerine kıyasla daha fazla kir, çamur ve çeper oluştuğu için çift yıkama önemli bir unsurdur.
 • Ekibimiz temizleme işlemini gerçekleştirirken mekan hiçbir şekilde kirletilmez.
 • Temizleme işlemi yaklaşık olarak 1-2 saat kadar sürmektedir.

Siz de ev ya da iş yerlerinizde gerek peteklerinizin temizliği gerekse kombi bakımı, yerden ısıtma sistemlerinin temizliği gibi ihtiyaçlarınız için en kısa zamanda kaliteli donanım ve alanında uzman bir ekiple hizmet veren firmamız Ünalan Petek Temizleme müşteri hizmetleri ile iletişim kurabilirsiniz.

Peteklerinizin Temizlenmesi Gerektiğini Nasıl Anlarsınız?

Kış aylarında en önemli ısınma unsurumuz olan kalorifer peteklerinin temizlenme zamanının geldiğini anlamanız için peteklerinizden alacağınız uyarılar şu şekildedir:

 • Alt ve üst kısımlarında ısınmayan bölgelerin olması
 • Musluklardan az ya da hiç su gelmemesi
 • Musluklardan siyah ya da koyu kahverengi tonunda pis su gelmesi
 • Kombinizin yüksek bir sesle çalışmaya başlaması
 • Sıcak suyunuzun düzensiz bir şekilde çalışması
 • En son peteğin ısınmaması
 • Yerden ısıtmalı sistemlerde lokal olarak ısınma problemlerinin yaşanması gibi belirtiler peteklerinizin artık temizlenmesi gerektiğinin belli başlı işaretleridir.

Petek ve Kombi Temizliği Yaptırmanın Sağladığı Avantajlar

Biraz önce de ifade ettiğimiz gibi petek ve kombi temizliği yapılmaz algısı oldukça hatalı ve eksik bir algıdır. Çünkü bu konuda yapılan temizlik peteklere zarar verici mahiyette değil aksine peteklerin ve genel olarak tüm sistemin kulanım ömrünün artması ve randımanlı bir ısınma sağlaması için oldukça önemli ve gerekli bir işlemdir. Peki, petek ve kombi temizliği yaptırmak sizin için ne gibi avantajlar sağlayacaktır?

 • Peteklerinizde belli noktalarda ya da tamamıyla ısınmama gibi sorunlar temizlik işleminden sonra ortadan kalkacaktır. Bunun da sizin için en büyük kazancı yakıt tasarrufu olacaktır.
 • Temizlik işlemi peteklerinizin daha dengeli ve daha hızlı ısınmasını sağlar
 • Kombi ve tesisatınızın ömrü uzar
 • Kombiniz daha gürültüsüz çalışır ve
 • Kombiniz ekonomik bir şekilde çalışır

Ünalan Petek Temizleme İle Daha Ekonomik Bir Kış

Neredeyse en önemli fatura kalemlerinden birisi haline gelen ısınma giderlerinizi ve doğalgaz faturalarınızı düşürebilmenin en önemli yollarından birisi olan petek temizliği için peteklerinizi en az yılda 1 ya da 2 defa temizletmeniz gerekmektedir. Ünal Petek Temizleme olarak profesyonel bir şekilde peteklerinizi sökmeden ve evinizi kirletmeden 1 saat gibi bir sürede bu işlemi gerçekleştirerek daha az doğalgaz sarfiyatı ile daha fazla ısınmanıza yardımcı olabiliriz. Siz de daha ekonomik bir kış geçirmek için en kısa sürede müşteri hizmetlerimizi arayarak randevu talebinde bulunabilirsiniz.

ünalan petek temizleme